ایده های جالب در طراحی شهری

 7 ماه و 20 روز قبل  -    298 بازدید
ایده های جالب در طراحی شهری

شما در اینجا با بهترین مدلهای طراحی شهری که در جهان پیاده سازی شده است آشنا خواهید شد. اما قبا از آن بهتر است بدانیم طراحی شهری چیست؟ 

تعریف طراحی شهری: فرایندی است که به شکل‌دهی فیزیکی بافت‌های مختلف شهری و روستایی منجر می‌شود و با رویکرد ساختارگرایی به ایجاد اماکن متعدد می‌پردازد و طراحی ساختمان‌ها، فضاها و چشم اندازها را در برمی گیرد و نهایتاً جریانی را به راه می‌اندازد که به عمران و آبادی شهری کمک می‌کند.

مردم نسبت به گذشته زمان بیشتری را با هم و در فضا‌های عمومی می‌گذرانند؛ بنابراین اهمیت راحت و خلاقانه بودن طراحی شهری بسیار بیشتر شده است. نیمکت‌های عجیب، چراغ‌های هوشمند، سطل‌های زباله جالب و ... همگی ناگزیر بر خلق و خو و نگرش ما تاثیر می‌گذارند. در این مطلب طراحی‌های شهری را مشاهده می‌کنید که هر شهری را به جای بهتری برای زندگی تبدیل می‌کنند. برخی از آن‌ها فقط هوشمندانه هستند در حالی که بقیه شهر را دوستانه‌تر می‌کنند و واقعا الهام بخش هستند.


مجسمه مهمترین المان در طراحی شهری 

به جرات می‌توان گفت که مجسمه‌ها مهمترین نقش را در طراحی شهری ایفا می‌کند. یک مجسمۀ زیبا و جذاب می‌تواند محدودۀ اطراف خود را کاملا تحت الشعاع قرار دهد.

استفاده از سایبان در طراحی شهری 

سایبان‌های شهری علاوه بر اینکه می‌توانند شهروندان را از گزند تابش‌های سوزان نور آفتاب و بارش‌های جوی خلاص کنند، اگر با یک طراحی زیبا همراه باشد، چهره شهر را جذاب‌تر می‌کنند.این مدل هم برای انجام کارهای شخصی و کمی استراحت در سطح شهر می‌تواند بسیار مفید باشد.


این سایبان علاوه بر محافظت از شهروندان در برابر نور آفتاب و بارش‌های جوی با سیستم روشنایی هوشمندانه خود می‌تواند نور مورد نیاز شهروندان را برای مطالعه و موارد دیگر تامین کند.کتابخانه سیار در سطح شهر
استفاده از کتابخانه‌های سیار علاوه بر بالا بردن سطح فرهنگی در سطح شهر می‌تواند به زیباسازی جلوۀ شهر نیز کمک کند.راهی برای غذا دادن به سگ‌ها و گربه‌های خیابانی در طراحی شهری
این زن یک راه عالی برای غذا دادن به حیوانات بیچاره پیدا کرده است. لوله‌های پلاستیکی به اندازه کافی بلند هستند که چند وعده غذا را در خود جای دهند. علاوه بر این ساخت آن آسان است و به هر جسم عمودی وصل می‌شود، چه درخت باشد و چه تیر چراغ برق.
سرسره به جای پله در طراحی شهری
این یک راه حل فوق العاده برای کسانی است که عجله دارند. کافیست سر بخورید و به جای دویدن روی پله‌ها از سرسره بازی لذت ببرید.
لانه پرنده‌های شهری در طراحی شهری
این طراح دانمارکی لانه‌های شگفت انگیزی برای پرنده‌ها در ترکیب با فضای شهری ایجاد کرده است. همه در شهر به سرپناه نیاز دارند و پرندگان هم از این قاعده مستثنی نیستند. 
ایستگاه اتوبوس در طراحی شهری 

ایستگاههای انوبوس می‌تواند محل مناسبی برای نشان دادن خلاقیت در طراحی مبلمان شهری است. جایی که افراد زیادی با آن سروکار دارند و مدتی از زمان روزانه خود را در آنجا هستند.
مبلمان هایی برای چرت زدن وسط شهر

استراحت کن، با دوستانت گپ بزن، با موبایلت سری به شبکه‌های اجتماعی بزن و در آخر چرت هم بزن. همه اینکارها در وسط شهر با این مبلمان‌ها امکانپذیر است.
الاکلنگ‌های نوری در فضای شهری
این الاکلنگ‌ها فقط فضا را روشن نمی‌کنند بلکه هنگام حرکت موسیقی هم پخش می‌کنند و حس می‌کنید وسط مهمانی هستید و از سوار شدن برروی آنها قطعا لذت خواهید برد.
حمام آفتاب روی پله‌های شهر
آیا این یک راه هوشمندانه برای استفاده از پله‌های بی‌استفاده شهر نیست؟ هم استراحت کنید هم حمام آفتاب بگیرید.
 تاب هایی با طراحی خاص 

این تاب‌ها می‌توانند علاوه بر زیبایی و جذابیتی که مانند مجسمه‌ها به سطح شهر می‌دهند باعث گذران لحظاتی به یادماندنی برای کودکان و حتی بزرگسالان شوند. کدام یک از این ایده‌ها را بیشتر از همه دوست داشتید؟ ترجیح می‌دهید از کدام در شهرتان استفاده شود؟